fallback

Пол Фишер: Климатичните промени могат да предизвикат следващата финансова криза

Бизнесът трябва да се подготви за по-големи регулации заради глобалното затопляне, смята бившият заместник-управител на британския банков регулатор

13:20 | 27.10.16 г. 5

Климатичните промени могат да предизвикат следващата световна финансова криза, смята Пол Фишер, който тази година се пенсионира от поста заместник-управител на британския банков регулатор Prudential Regulation Authority, част от Английската централна банка.

„Това потенциално се явява системен риск“, заяви Фишер в интервю за Bloomberg. Внезапна промяна в цената на активите, породена от климатичните промени, „би била причината за следващата световна криза“, добави той.

Фишер, който има 26-годишен стаж в централната банка на Великобритания, посочи спада в цената на британския паунд по-рано този месец, породен от оповестяването на програмата за излизане на страната от ЕС, като пример за рязка промяна на цените. "Точно това е нещото, което може да ни се случи заради климатичните промени“, заяви експертът.

Сигналите, че правителствата стават изключително сериозни към борбата с климатичните промени, означават, че бизнесът трябва да се подготви за по-големи регулации, добави Фишер.

Миналия месец Китай и САЩ се договориха на срещата на Г20 в Ханджоу да ратифицират Парижкото споразумение, чиято цел се явява ограничаване на темпа на климатичните промени. По този начин два от най-големите замърсители с въглероден диоксид в света станаха част от многото други страни, които подписаха споразумението. Публикация, представена на срещата от Центъра за устойчиви финанси на университета Кеймбридж, призовава финансовите институции да подобрят начина си на оценяване на климатичния риск.

„Не трябва да вярваш в климатичните промени, не трябва да вярваш, че те са причинени от човека“, заяви Фишер. „Просто трябва да повярваш, че правителствата ще вземат мерки и това ще засегне бизнеса ти. А това вече е материален риск.“

Рисковете, свързани с климатичните промени, идват както от ефекта на оценка на трансакциите по пътя към икономика с ниски емисии въглероден диоксид, така също и от цената на адаптирането, ако глобалното затопляне не се вземе под внимание, смята Андрю Грей, експерт от най-големия австралийски пенсионен фонд AustralianSuper. „Климатичните промени представляват истински инвестиционен риск“, заяви Грей.

Фишер смята, че съществува вероятност от непредвидени флуктуации на финансовите пазари в резултат на климатичните промени. Той предупреждава, че има вероятност от „повсеместно преоценяване на активи, което да се случи неочаквано“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:14 | 13.09.22 г.
fallback